3 pohľady na slovenské startupy za rok 2023
STARTUPY 22. 12. 2023
Rok 2023 sa čoskoro skončí, a preto je tu čas na bilancovanie. Požiadali sme preto tých, ktorí sa pohybujú vo svete startupov, aby nám poskytli svoj pohľad na uplynulý rok. Čo priniesol začínajúcim founderom, kto a čím ich najviac zaujal a čo slovenským startupom stále chýba? Tu sú ich odpovede na tieto štyri otázky:
- Aký bol rok 2023 pre slovenské startupy?
- Ktorý slovenský startup vás v minulom roku najviac zaujal a prečo?
- Čo nášmu startupovému ekosystému stále chýba?
- Považujete spojenie startupu so silnou korporáciou za cestu k úspechu? Prečo?
1. Aký bol rok 2023 pre slovenské startupy?
Peter Laubert, COO a co-founder Blockmate
Ako pre ktoré. Počul som strastiplné príbehy, ale aj príbehy o úspechu a pokroku. Takže taký typický startupový „hore-dole svet“, ale prefarbený do farieb aktuálnych udalostí. Čo však vnímam ako všeobecný trend, je nástup zvýšených úrokových sadzieb a AI nástrojov, ktoré už začali ovplyvňovať startupy a podľa môjho názoru budú v budúcnosti naďalej ovplyvňovať trh.
Jaroslav Baier, partner advokátskej kancelárie Havel & Partners
Vo všeobecnosti možno povedať, že posledné dva roky boli z hľadiska kvantity slabšie, a to nielen pre slovenské startupy, kvalita sa však nestratila a na Slovensku sme boli svedkami viacerých zaujímavých transakcií. Je to ako v živote – každé ťažké obdobie má aj svoje pozitíva. Investičný trh sa prečistil a kladie sa väčší dôraz na zdravý biznis model a reálne podnikateľské výkony.
Marek Zámečník, CEO Vestberry
Rok 2023 bol pre slovenské startupy určite náročný. Mnohým VC fondom aktívnym na Slovensku končila investičná perióda, takže startupy mali k dispozícii menej kapitálu od lokálnych hráčov. Okrem toho sme v roku 2023 zaznamenali nižšie a zároveň zdravšie valuácie technologických firiem, čo však mohlo startupom, ktoré mali v predchádzajúcich rokoch nezdravo vysoké valuácie, skomplikovať ďalšie investičné kolá.
2. Ktorý slovenský startup vás v minulom roku najviac zaujal a prečo?
Peter Laubert, COO a co-founder Blockmate
Priznám sa, že popri všetkom, čo sa deje v našej kuchyni, nestíham sledovať dianie na slovenskej startupovej scéne, takže sa necítim na to kohokoľvek menovať.
Jaroslav Baier, partner advokátskej kancelárie Havel & Partners
Určite by som mohol vymenovať niekoľko startupov, pretože na Slovensku je veľa founderov, ktorí majú predpoklady na globálny úspech. Ešte o nich budeme počuť. Ale ak by som mal menovať jeden, určite by to bolo Photoneo. Som presvedčený, že majú potenciál ako málokto iný v česko-slovenskom priestore.
Marek Zámečník, CEO Vestberry
Najviac na mňa zapôsobila firma 3IPK, ktorá vytvára process management nástroj pre letecký a obranný priemysel. Za krátky čas pôsobenia na trhu už spolupracujú so zákazníkmi, ako sú Airbus, Európska vesmírna agentúra alebo Thales.
3. Čo nášmu startupovému ekosystému stále chýba?
Peter Laubert, COO a co-founder Blockmate
Ako súčasť konzervatívnej Európy nám stále chýbajú investori s vyšším apetítom riskovať a tiež väčší podiel inštitucionálnych peňazí (napr. z penzijných fondov) v ekosystéme – či už na priamo, alebo cez VC fondy. Myslím si, že startupom všeobecne stále chýba ťah na medzinárodné trhy a uvedomenie si, že v prvom rade treba riešiť problémy cieľovej skupiny, pretože produkt je len prostriedkom a nie naopak.
Jaroslav Baier, partner advokátskej kancelárie Havel & Partners
Už od začiatku premýšľať globálne, pretože čo sa týka technológií, nemôžete urobiť dieru do sveta na Slovensku ani v Českej republike. Alfou a omegou pre technológie je americký trh. Tam sa dajú zarobiť rozumné peniaze, musíte však vybudovať robustný predaj a marketing, pretože je tam veľká konkurencia. My však stále bojujeme s umením predať sa, nie s kvalitou technologického riešenia samotného produktu. Je to trochu aj kultúrna záležitosť a vzhľadom na našu modernú históriu to neprekvapuje. Nemalo by to však slúžiť ako výhovorka.
Marek Zámečník, CEO Vestberry
V súčasnosti nám najviac chýba podhubie angel investorov, ktorí by profesionálne a aktívne investovali do startupov. Ľudia alebo zamestnanci, ktorí vyexitovali slovenské technologické firmy, by mohli viac podporovať nové startupy. Tí, ktorí v posledných 10 – 20 rokoch zarobili v technologických firmách, neinvestujú dostatočne do nových začínajúcich firiem.
4. Považujete spojenie startupu so silnou korporáciou za cestu k úspechu? Prečo?
Peter Laubert, COO a co-founder Blockmate
Ak zapadne veľa pohyblivých častí, je to určite jedna z možných ciest k úspechu. Netreba však zabúdať, že tak ako všade, kde je príležitosť, je aj riziko. Ak si však veci sadnú správne, profitujú z toho obe strany – startup získa skratku k trhu, znalostnej báze a kapacite, ktorú by sám nemal možnosť v danej fáze dosiahnuť, a korporácia zapálený tím, ktorý prináša inovačnú príležitosť, ktorá vzniká oslobodená od korporátnych procesov, a preto sa vie rýchlo iterovať a kultivovať.
Jaroslav Baier, partner advokátskej kancelárie Havel & Partners
Určite áno, ak je od začiatku dobre nastavená. Môže to byť obojstranne výhodné partnerstvo. Startup sa môže dostať k širokému spektru zákazníkov, prípadne získať rýchlu spätnú väzbu na svoje produkty, zatiaľ čo korporácia sa učí rýchlo implementovať nové služby do svojho portfólia, aby bola v predstihu a stále mohla svojim klientom poskytovať to najlepšie, čo je na trhu. Nie veľmi často spomínaným dôvodom pre investovanie je aj to, že korporácie si investíciou kupujú podnikavých a kreatívnych ľudí, ktorých by inak veľmi ťažko zamestnali.
Marek Zámečník, CEO Vestberry
Myslím si, že je prospešné, aby korporácie investovali do startupov, pretože to vytvára zdravý vzťah pre obe strany. Korporácie majú prístup k novým technológiám a môžu inovovať prostredníctvom mladých firiem. Na druhej strane startupy získajú prístup k zákazníckej báze a ich vstup na trh s inováciami je efektívnejší.