Ako získať dôveru investora? Pripravte si dobrý finančný plán

STARTUPY  29. 4. 2024

Dobre premyslený a realistický finančný plán nielenže vytvára u potenciálnych investorov dôveru v životaschopnosť startupu, ale zároveň mu pomáha dosiahnuť jeho ciele. V tejto oblasti sa však často robia chyby, ktoré môžu founderom komplikovať hladký štart ich podnikania, a to dokonca aj po získaní niekoľkomiliónovej investície. O finančnom plánovaní, v ktorom niektorí founderi tápajú, nám porozprával finančný analytik Seed Startera Pavel Suska.   
 

Finančné plánovanie je pre fungovanie každého startupu zásadné. Je však dôležité uvedomiť si možné chyby a nástrahy, do ktorých sa môžete z finančného hľadiska dostať, a včas podniknúť kroky, aby ste sa im vyhli. „Aj preto sme sa stali súčasťou Investičnej akadémie CzechInvestu, kde sme spolu s ďalšími partnermi odovzdávali účastníkom know-how potrebné pre úspešné vyjednávanie s investormi,“ hovorí Pavel Suska, finančný analytik Seed Startera Českej sporiteľne, a dodáva, že finančný plán je jednou z nástrah, ktorá môže výrazne skomplikovať vyjednávanie s investorom.

„Ako sa potvrdilo v rámci nášho portfólia, dobre pripravený a erudovaný founder je pre investora tým najlepším partnerom.“

Pavel Suska, finančný analytik Seed Startera ČS

Pripravte sa na stretnutie s investorom

Kľúčovým momentom v živote startupu je stretnutie s potenciálnym investorom, ktoré rozhodne nie je dobré nechávať v rukách osudu. „Investor musí mať konkrétnu predstavu o tom, koľko finančných prostriedkov startup potrebuje a na čo ich plánuje použiť,“ vysvetľuje Pavel Suska. Podľa Pavla je pre startup dôležitá príprava, pevná disciplína a flexibilita v správnom čase.

Preto je nevyhnutné mať v ruke dobre vypracovaný finančný plán, ktorý vzbudí dôveru investora a ochotu pokračovať v spolupráci so startupom – je totiž odrazom toho, že startup dokáže pretaviť svoju víziu do stratégie. „Ak biznis plán obsahuje aj referencie a podrobnosti o tom, ako sa tieto predikcie vypočítavajú, je to určite skvelý východiskový bod pre ďalšie rokovania,“ hovorí Pavel a dodáva, že je tiež dobré dať si do poriadku vlastnícku štruktúru a pripraviť prehľadný cap table.

„Finančné podklady nie sú určené len pre investora, ale slúžia predovšetkým na zabezpečenie fungovania startupu.“

Pavel Suska, finančný analytik Seed Startera ČS

S prípravou finančného plánu vám môže pomôcť skúsený odborník na financie. Okrem plánovania vám poskytne spätnú väzbu a pripraví vás na otázky, ktoré môžu na stretnutí zaznieť. „Chápem, že pre niektoré startupy je v tejto fáze finančne náročné platiť takúto osobu na full time. Riešením môže byť externista alebo aspoň niekto na čiastočný úväzok,“ radí Pavel Suska.

Okrem toho bude užitočné spolupracovať s niekým takým aj po získaní investície – vo firme by mal byť niekto, kto bude naďalej vykonávať kontroly a dohliadať na to, aby peniaze z účtu nemizli rýchlosťou blesku.

Rokovania o investícii sa často zaseknú aj na ocenení startupu, čo spomalí jeho ďalší rast. „Existujú flexibilnejšie nástroje na vstup investorov, ako napríklad konvertibilný úver. Ten môže rokovania o valuácii, o ktorej môže mať startup na začiatku nereálnu predstavu, oddialiť na neskôr,“ dodáva Pavel.

Po získaní investície udržte chladnú hlavu

Vstup investora a získanie nového kapitálu zvyčajne sprevádza veľká eufória. Je to zásadný míľnik, ale je dôležité si uvedomiť, že cesta sa ešte zďaleka nekončí. Mnohé startupy po získaní investície zameriavajú svoju pozornosť na vývoj produktu alebo začnú najímať nových zamestnancov. „To, samozrejme, pohltí veľkú časť finančných prostriedkov, ale negeneruje ďalšie tržby,“ upozorňuje finančný analytik.

Preto je dobré sa po získaní investície zamerať na sales. A ako dodáva Pavel Suska, je dôležité držať sa aj naďalej stanovených cieľov a svojho biznis plánu: „Veľa startupov robí tú chybu, že po získaní investície nedodržiava pevný finančný plán. Podcenenie tohto kroku však môže viesť k finančným ťažkostiam, problémom s cash-flow, a dokonca aj ku krachu celého podniku.“

„Je lepšie začať brzdiť včas a radšej nenaraziť do steny. Buď startup nájde niekoho, kto ho bude ďalej financovať, alebo musí zredukovať náklady, aby došiel do bodu, keď bude generovať príjmy.“

Pavel Suska, finančný analytik Seed Startera ČS

Preto je bežnou praxou, že investori rozdeľujú investíciu na tranže – uvoľnenie jednotlivých tranží je podmienené plnením biznis plánu. Investor tak sleduje vývoj startupu aj to, či sú finančné prostriedky využívané efektívne.

Na záver Pavel Suska odporúča, aby startupy začali riešiť investície už v čase, keď ich ešte nepotrebujú. Mať dostatok času na vyjednávanie s investorom a doriešenie prípadných komplikácií, ktoré sa môžu vyskytnúť počas investičného procesu, vám môže poskytnúť väčšiu kontrolu nad situáciou.

Blog a novinky

Stratení v preklade: Keď startupy a korporácie hovoria inou rečou
 

Keď founderi robia chyby: Startupy a nástrahy finančného riadenia