Viac kapitálu, celkový posun vpred. Odborníci hodnotia startupový rok 2022
STARTUPY 29. 12. 2022
Rok 2022 priniesol nespočetné množstvo zmien a nových výziev. Ako ovplyvnili vývoj slovenského startupového prostredia? Štyrom zástupcom domácej startupovej komunity sme položili nasledujúce otázky:
- Čo by ste vyzdvihli ako hlavnú udalosť na slovenskej startupovej scéne v roku 2022?
- V ktorom odvetví vzniklo na Slovensku najviac nových startupových projektov a čomu to pripisujete?
- V čom sa slovenská startupová scéna tento rok najviac zlepšila?
- Akými tromi slovami by ste opísali slovenské startupové prostredie?
Michal Vanovčan, výkonný manažér Seed Startera Slovenskej sporiteľne
- Neviem odpovedať inak ako vznik Seed Startera. A nie preto, že som jeho súčasťou, ale preto, že takýto koncept na Slovensku chýbal. Prenášame skúsenosti a prax z Českej republiky, je to osvedčený CVC program, ktorý prináša výsledky. Z prvých krokov mám veľmi dobrý pocit, v startupovej komunite je o tento program veľký záujem.
- Najviac asi rezonuje téma digitalizácie tradičnejších odvetví – okrem fintechov je to napríklad aj gastro alebo účtovnícke služby. Zaujímavé projekty vidíme aj v oblasti zdravotníctva, vzdelávania a napríklad elektromobility. Spoločným menovateľom nádejných startupov sú však šikovní a vzdelaní ľudia zo Slovenska, z ktorých niektorí pracujú v zahraničí a začínajú tam podnikať. Verím, že sa nám podarí niektorých z nich prilákať späť, či už pôsobia v oblasti fintechu, alebo v iných oblastiach.
- Ako sme sa presvedčili na nedávnom Startup Bootcampe, na Slovensku vzniklo mnoho zaujímavých startupov a ich zakladatelia dokážu svoje projekty pomerne dobre odprezentovať.
- Majme viac odvahy! 😊
Jana Herichová, managing director startupu JobAngels
- Situácia na akciových trhoch ovplyvnená vojnou na Ukrajine, infláciou a všeobecným očakávaním nástupu recesie spolu s neistotou, či už je pandémia koronavírusu za nami. To, samozrejme, ovplyvňuje správanie investorov, sú opatrnejší, viac vyčkávajú na to, čo sa stane v zime 2022.
- Historicky vzniklo celkovo veľmi málo startupov – Slovensko je dlhodobo na chvoste EÚ v počte nových startupov. Situácia sa mení, pretože ľudia so skúsenosťami sa vracajú domov (a aj tu sa JobAngels snaží pomôcť), ekosystém sa posilňuje vďaka novým akciám a projektom, ale stále máme pred sebou dlhú cestu – stále nemôžeme povedať, že by sme už v nejakom odvetví vynikali.
- Spravila ďalšie významné kroky smerom k „normálnemu fungovaniu“ VCs a začína sa riešiť otázka „family business succession“ a s tým súvisiace investície a reinvestície. Platformy ako Crowdberry ďalej rozširujú možnosti investovania.
- Dynamické. Inovatívne. Ambiciózne.
Vlado Eliáš, CEO startupu Eatster
- Tento rok sa niesol v znamení šetrenia, čo sa prejavilo aj konzervatívnejšími postojmi startupových VC fondov pri investíciách nielen do slovenských, ale aj do zahraničných startupov.
- Vo všeobecnosti vnímam veľké množstvo startupov, ktoré sa venujú digitalizácii rôznych procesov, inováciám pre firmy, ktoré fungujú plne remote, alebo ekológii ako takej.
- V posledných rokoch (okrem toho súčasného) sem prišlo veľa kapitálu, ktorý putoval do rozvoja startupov. Výsledky týchto investícií sa postupne začínajú prejavovať a je zrejmé, že ich množstvo, respektíve kvalita sa výrazne zvýšili.
- Podfinancované. Odvážne. Kvalitné.
Peter Kolesár, partner poradenskej spoločnosti CIVITTA
- Významným medzníkom na slovenskej scéne bol predaj spoločnosti Minit Microsoftu. Ide o jeden z najväčších exitov slovenskej technologickej firmy, ktorý bude mať určite pozitívny vplyv na startupový ekosystém, či už zdieľaním skúseností zakladateľov, alebo ich investíciami do začínajúcich firiem. Spolu so SAPIE (Slovenská aliancia pre internetovú ekonomiku) sme tento rok spustili Innovate Slovakia – informačný portál o slovenskej startupovej scéne, ktorý konečne na jednom mieste prináša informácie a údaje o slovenských technologických firmách.
- Slovensko nemá jedno silné odvetvie, v ktorom by sme zaznamenali silnú startupovú aktivitu. Každý rok sa však objaví pomerne veľa hardvérových projektov a firiem, ktoré sa zaoberajú témou smart cities. Je to pravdepodobne vďaka silnému technickému vzdelaniu zakladateľov a relatívne rýchlej schopnosti produkt zvalidovať. So škálovaním to už býva zložitejšie.
- Zvýšil sa objem kapitálu, ktorý cieli na seed a pre-seed firmy, a na trhu existujú kvalitné akceleračné programy a podporné služby. Zrejme nikdy teda nebol lepší čas na založenie startupu ako teraz.
- Veľmi opatrný optimizmus.
Blog a novinky
Startup Bootcamp nastavil startupom zrkadlo, do ktorého nie je ľahké sa pozrieť
Startup Bootcamp: Dva náročné dni alebo startupy v pozitívnom rozklade