Bootstrapping: Cesta za úspešným startupom bez veľkých finančných vstupov

STARTUPY  23. 10. 2023

Založenie startupu so sebou prináša mnoho výziev a jednou z najdôležitejších je získanie potrebných finančných prostriedkov na jeho rozbehnutie. Jednou z ciest je spoľahnúť sa na kapitál od investorov a vytvoriť si voči nim záväzok, druhou je to skúsiť na vlastnú päsť. Metóda samostatného financovania startupu, čiže bootstrappingu, vám pomôže vydať sa slobodnejšou cestou. Ako naň a aké sú jeho výhody a možné úskalia?

 

Mnohí začínajúci podnikatelia sa domnievajú, že finančná injekcia od investora je jediným spôsobom, ako naštartovať ambiciózny podnik. Ak však máte vášeň a odhodlanie, môžete dosiahnuť úspech aj bez veľkých investícií. Kľúčom je efektívne riadenie nákladov, generovanie príjmov a postupný rast. Príklady úspešných podnikov, ako sú napr. eBay, Apple, Meta či MailChimp, dokazujú, že je to možné.

Bootstrapping – v preklade zaväzovanie šnúrok – je podobný ako osvojenie si tejto základnej zručnosti. Získate tak totiž určitú slobodu a samostatnosť. Metóda samostatného financovania vášho startupu vám rovnakým spôsobom pomôže vybrať sa na slobodnejšiu cestu financovania aj za long-game úspechom.

Sloboda vykúpená rizikom

Metóda bootstrappingu vám umožní zachovať si kontrolu nad svojím podnikaním a vyhnúť sa rozriedeniu vlastníctva, ktoré prichádza s prijatím kapitálu od externých investorov. 

„Hlavnou výhodou bootstrappingu je, že founderi nemusia riešiť žiadne záväzky voči investorom, a tak majú väčšiu slobodu pri rozvoji svojho podniku. Na druhej strane, so slobodou prichádza aj veľká zodpovednosť.“

Petr Sobotka, CSO wflow.com

Bootstrapping je prirodzene vhodnejší pre tých, ktorí nepotrebujú veľkú počiatočnú investíciu a ktorých predajné výsledky im od začiatku ukazujú, že budú schopní udržať a rýchlo rozvíjať firmu bez potreby investora. Ďalšou situáciou, v ktorej by ste mali zvážiť financovanie prostredníctvom bootstrappingu, je prípad, keď už máte našetrený dostatok peňazí z predchádzajúceho podnikania. 

Ako na bootstrapping?

Bootstrapping zvyčajne prebieha v dvoch fázach. V tej prvej zakladateľ pracuje s finančnými prostriedkami, ktoré si našetril alebo získal od priateľov či z iných svojich príjmov, tzv. FFF (Friends, Family and Fools). V druhej fáze vstupujú do hry peniaze, ktoré novozaložený startup zarobí.

Zároveň sa treba držať niekoľkých základných pravidiel. Jedným z nich je napríklad minimalizácia nákladov – od voľby efektívnych nástrojov po vyhýbanie sa prenajímaniu drahých kancelárií či ďalších zbytočností.

Podstatná je tiež jasná definícia produktu alebo služby a focus na čo najskoršie generovanie príjmov. Namiesto snahy o rýchly exponenciálny rast sa treba sústrediť na udržateľný rast a ziskovosť. To vám umožní udržať si kontrolu nad podnikaním a minimalizovať riziko. A najmä –  treba postupovať opatrne a postupne a mať realistické očakávania, koľko času a energie budete musieť venovať svojmu startupu.

Výhody bootstrappingu

  • rozhodujete vy – keď si podnikanie financujete sami, investori vám nepozerajú cez plece

  • môžete slobodne rozvíjať svoje podnikanie

  • nemusíte sa starať o hľadanie investorov a môžete sa viac sústrediť na to, čo je dôležité – na svoje podnikanie

  • dobrý signál pre investorov – ak ukážete, že svojmu startupu veríte natoľko, že ste doň investovali vlastné prostriedky, výrazne vám to pomôže pri akomkoľvek budúcom rokovaní s investormi

Nevýhody bootstrappingu

  • hrozí nedostatok financií – ak sa vyskytne problém a budete potrebovať viac peňazí, môže sa stať, že ich jednoducho nebudete mať

  • vysoké riziko – u samofinancovaných spoločností je väčšia pravdepodobnosť, že skrachujú

  • horšie možnosti pre ďalšie kolá financovania – pre menší zoznam kontaktov na ďalších investorov

  • žiadne smart money – bez silného investora prichádzate aj o mentorskú podporu vo vzťahu k spoločnosti aj v osobnom rozvoji founderov

  • nemožnosť rýchleho škálovania – v startupe je rýchlosť kľúčová. Peniaze od investorov zvyčajne použijete na rýchle uvedenie produktu na trh a jeho penetráciu.

Každý startup a jeho founder je jedinečný, rovnako ako produkt alebo služba, ktorú prináša. Bootstrapping určite nie je alternatívou pre každého, ale možno práve vy sa vydáte touto cestou a udržíte rozvoj svojho biznisu pevne vo svojich rukách aj bez externého kapitálu.

Blog a novinky

Seedstarter: Rok inovácií a podpory pre slovenské startupy

Chcete radu, ako rozbehnúť svoj startup? Prihláste sa na Startup Bootcamp