Získajte finančnú injekciu pre váš startup vďaka európskym dotáciám

STARTUPY  8. 6. 2023

Podnikanie vo svete startupov môže byť niekedy tvrdým orieškom. Jednou z najväčších výziev, ktorým čelia, je zabezpečenie dostatočného finančného kapitálu na svoj rast a rozvoj. Kapitál však netreba hľadať len u investorov či sa spoliehať na bankové úvery. Existujú totiž aj ďalšie možnosti, na ktoré mnoho founderov zabúda – dotačné programy.



Európska únia ponúka viacero programov, ktoré podporujú startupy vo výskume, inováciách alebo napríklad vo vzdelávaní zamestnancov. Jednou z ich najväčších výhod je to, že ide o granty, takže startup nemusí – na rozdiel od bankových úverov – platiť žiadne úroky ani myslieť na pravidelné splátky. 

Začínajúcim founderom navyše otvárajú dvere k ďalším príležitostiam, ako je možnosť spolupráce s inými subjektmi na európskom trhu alebo prístup k odborným znalostiam či mentorom.

Okolo lokálnych grantov a dotácií našľapujú startupy opatrne

Malé a stredné podniky majú na výber z rôznych dotačných programov. Tento rok boli a budú tiež na Slovensku vyhlásené mnohé výzvy, ktoré koordinuje Výskumná a inovačná autorita Úradu vlády SR (VAIA).

Ďalšou možnosťou je žiadať o podporu z Plánu obnovy, kde sa dajú získať dotácie napríklad v oblasti výskumu, vývoja a inovácií. Motivácia startupov žiadať o finančné zdroje z národných prostriedkov je však stále pomerne malá.

„I keď sa situácia pomaly zlepšuje, slovenské startupy využívajú možnosti verejného financovania v porovnaní s inými krajinami v regióne menej. Mnohí majú negatívne skúsenosti práve s administratívnym zaťažením a pocitom, že štátne inštitúcie ich považujú za subjekty, ktoré chcú podporu zneužiť.“

Eva Šimeková, poradenská spoločnosť CIVITTA

Pre financie do EÚ

Ako dodáva Eva Šimeková, pre slovenské startupy sú oveľa prístupnejšie a menej administratívne náročné európske granty, kde zažívajú čoraz väčší záujem i úspechy aj vo veľkej konkurencii.

A európskych iniciatív podporujúcich inovácie a začínajúce podniky je naozaj mnoho. „Ak je firma orientovaná na výskum, odporúčala by som pozrieť sa napríklad na program Horizont Europe, ktorý podporuje výskumné projekty v rôznych odvetviach,“ hovorí Kateřina Manley, investment manager programu Seed Starter, a dodává: „Zaujímavý je aj Single Market Programme, ktorý cieli na podporu menších podnikov a posilnenie ich konkurencieschopnosti.“

Podporu v oblasti energetiky, výroby či výskumných projektov založených na inováciách ponúka Európsky inovačný a technologický inštitút. Iniciatíva európskych technologických šampiónov (ETCI) zas pomáha financovať hight-tech spoločnosti v neskoršej fáze ich rastu. Ak je startup zameraný na digitálne inovácie, môže využiť podporu nedávno spustenej iniciatívy DISC, ktorej cieľom je riešiť nedostatok investícií do digitálnych inovácií a rozširovania digitálnych startupov práve v regióne strednej, východnej a juhovýchodnej Európy. 

Pri výbere dotačných programov je možností veľa – financie je niekedy možné získať aj z fondov na podporu rozvoja regiónov, takže záleží, na akú oblasť je startup zameraný.

Nebojte sa využiť konzultáciu

Kľúčový je samotný proces podania žiadosti. Jej súčasťou je projektový návrh, ktorý by mal byť kvalitne a presvedčivo vypracovaný, keďže je to akási vizitka, na základe ktorej sa bude žiadosť posudzovať. 

Ďalej treba mať dôkladne preštudované podmienky programu a urobiť maximum pre to, aby boli splnené a dodržané všetky formálne náležitosti. 

„U týchto grantov sa väčšinou vyžaduje spolufinancovanie, preto je potrebné mať pred podaním žiadosti dostatok finančných prostriedkov vo vlastnej rezerve. Mnoho žiadateľov dotácie totiž práve z tohto dôvodu nezíska.“

Kateřina Manley, investment manager programu Seed Starter

Nie každý founder má s písaním projektov skúsenosti a trúfne si naň. Využiť sa však dajú služby špecializovaných firiem a agentúr, ktoré vedia s týmito náležitosťami pomôcť. Prípadne je dobré využiť webináre, ktoré sa zvyčajne organizujú pre jednotlivé výzvy a tituly.

Získať potrebný finančný impulz pre rast a úspech startupu pomocou európskych dotácií teda nemusí byť zložité, stačí len aktívne hľadať príležitosť a prípadne využiť pomoc agentúr či profesionálov, ktorí im s vypracovaním žiadosti pomôžu. „Existuje mnoho dobrých zdrojov informácií, ako napríklad webová stránka portálu innovateslovakia.sk, digitálne centrum hopero.sk a innonews.blog," uzatvára Eva Šimeková a dodáva, že o pomoc s financovaním z národných i európskych zdrojov sa môžu startupy obrátiť aj priamo na CIVITTA Slovakia.

Programy a iniciatívy, ktorými EÚ podporuje inovácie a startupy, alebo odkazy, ktoré môžu startupy využiť:

Blog a novinky

Čo si môžu navzájom odovzdať startupy a korporácie? Príklad ukazuje PalmApp

Nadšený junior alebo ostrieľaný profesionál? Vytvoriť správny tím je pre startupy kľúčové