Keď founderi robia chyby: Startupy a nástrahy finančného riadenia

STARTUPY  14. 2. 2024

Startupy prinášajú svetu inovácie, nové nápady a často úplne zboria zabehnuté koľaje v danom odvetví. Mnohé z nich sa však nikdy nedočkajú svojej chvíle slávy, pretože stroskotajú pre zlé finančné riadenie – jednej z často zanedbávaných a podceňovaných oblastí. Ktorých častých chýb sa startupy v tejto oblasti dopúšťajú a ako ich riešiť, vysvetľuje investment manager Seed Startera Jana Dusheke.

 

„Mnohí začínajúci podnikatelia si myslia, že finančné riadenie je problém, ktorý môžu vyriešiť neskôr – keď začnú zarábať peniaze. To je však veľmi mylná predstava. Správne finančné riadenie by malo byť súčasťou podnikateľského plánu od samého začiatku. Bez neho môže startup ľahko skĺznuť do nekontrolovateľných výdavkov a riskovať neúspech,“ hovorí Jana Dusheke, ktorá sa dlhé roky špecializuje práve na podnikové financie, fúzie a akvizície a rizikový kapitál.

Finančné stratégie alebo ako sa vyhnúť fatálnym chybám

Hoci je pre startupy správne finančné riadenie kľúčom k dlhodobému úspechu, mnohí founderi túto oblasť stále podceňujú. Chyby, ktorým by sa dalo ľahko predísť, tak môžu ich podnikaniu zlomiť väz.   

„Častou chybou je precenenie jednorazovej investície a podcenenie pravidelnej starostlivosti o finančnú stránku podnikania.“

Jana Dusheke, investment manager Seed Startera

„Dôležité je tiež nepodceňovať tempo, akým môžu náklady narásť s rozširovaním podnikania, a dôkladne zvážiť napríklad rozširovanie tímu. Príliš rýchly rast totiž môže zaťažiť rozpočet a spomaliť agilitu,“ vymenúva Jana ďalšie časté chyby a dodáva, že veľmi nebezpečné sú aj prehnané predpoklady o raste príjmov.

Podľa nej by si founderi mali dať pozor aj na pascu tzv. sunk cost, čiže utopených nákladov, keď nie sú schopní včas rozpoznať nerentabilné investície. „Získanie kontroly nad týmito finančnými chybami potom môže zvýšiť šance startupu na trvalý úspech,“ dodáva Jana Dusheke.

Dobrý finančný plán je nevyhnutný

Startupy sa často spoliehajú na svoje vlastné znalosti a ignorujú potenciálne výhody seniorných odborníkov na financie, ktorí im môžu poskytnúť mimoriadne cenné rady a pomôcť im vyhnúť sa chybám v tejto oblasti. Finančný plán totiž nie je len cvičenie na papieri.

„Finančný plán je potrebné neustále zdokonaľovať podľa toho, ako sa vyvíjajú obchodné potreby. Startupom vždy radím, aby otvorene prijímali spätnú väzbu od investorov, ktorí majú cenné skúsenosti a chcú im pomôcť.“

Jana Dusheke, investment manager Seed Startera

Je dôležité mať na pamäti zásadné faktory, ktoré ovplyvňujú podnikanie, a byť realistický pri porovnávaní prognóz s históriou a benchmarkom. Finančný plán musí podrobne popisovať rozdelenie príjmov aj kľúčové nákladové položky. Je však dôležité nikdy nezostať stáť na mieste.

Príprava finančných prognóz ako kľúčový krok

Ako teda pripraviť finančnú prognózu? „Začína sa zhromaždením relevantných údajov, ako sú finančné výkazy a historické dáta a údaje o odvetví. Potom je potrebné definovať časový rámec, ktorý zahŕňa historické obdobia aj plány na nasledujúcich 3 až 5 rokov na mesačnej báze,“ radí Jana.

Prognózy by podľa nej mali zahŕňať aj prípadné sezónne zmeny a hospodárske cykly. Dôležité je tiež zvážiť špecifiká jednotlivých trhov vrátane konkurencie, regulačného prostredia a kultúrnych nuáns.

„Pristupujte k projektu s otvorenou mysľou a starostlivo posúďte, či sú vaše predpoklady realistické a či dávajú zmysel.“

Jana Dusheke, investment manager Seed Startera

Tieto prognózy je, samozrejme, dobré pravidelne aktualizovať a hodnotiť ich presnosť v čase. Len tak je možné rýchlo reagovať na zmeny a udržať startup na ceste k úspechu.

Ak sa teda startupy zamerajú na zlepšenie svojho finančného plánu a vyhnú sa vyššie uvedeným chybám vo finančnom riadení, môžu sa dostať do pozície, v ktorej budú mať aj väčšiu šancu získať ďalšie finančné prostriedky. „Investori totiž hľadajú podniky, ktoré majú jasnú a udržateľnú finančnú stratégiu. Ak sa startup postará o pevné základy finančného riadenia, zvýši svoje šance na úspech a získanie ďalších investícií,“ uzatvára Jana.

Blog a novinky

Faily, ktoré vás zavedú do údolia smrti – 2. časť

Startupy v roku 2024: Akým výzvam čelia a na akých trendoch sa oplatí surfovať?