Peter Krutil: Banky a startupy sa od seba môžu veľa naučiť

ROZHOVORY  28. 9. 2022

Inovatívne prostredie, flexibilita i schopnosť myslieť na škálovateľnosť – to sú veci, ktoré na startupoch najviac oceňuje Peter Krutil, CEO Slovenskej sporiteľne. V rozhovore vysvetľuje, prečo sa najväčšia slovenská banka rozhodla spolupracovať so startupmi a čo všetko to môže priniesť nielen začínajúcim podnikateľom, ale aj Slovensku, Slovenskej sporiteľni a jemu osobne. 
 

Ako vidíte súčasný stav startupového ekosystému na Slovensku?  

Súčasný stav si vyžaduje, aby sme spoločne zapracovali na tom, čo je dobré. Čaká nás ešte veľa práce, ale myslím si, že v pomerne krátkom čase uvidíme dobré výsledky. Máme tu oblasť podnikania, ktorú treba rozvíjať, potrebu prepojiť univerzity s praxou, so startupmi. Pripravili sme reklamnú kampaň, ktorá má osloviť najmä mladých Slovákov, ktorí študujú alebo pracujú v zahraničí. Verím, že náš projekt dokáže prepojiť všetky tieto oblasti a uviesť ich do praxe, a teším sa na výsledky, ktoré v budúcnosti prinesie.

S akou ambíciou štartujete Seed Starter na Slovensku? 

Naša ambícia je jasná a vyjadruje ju aj náš slogan – sme prvý korporátny venture capital program na Slovensku. Budeme sa snažiť prepojiť Slovenskú sporiteľňu ako korporáciu so svetom startupov. Chceme nielen pomáhať rozvíjať túto scénu, ale podieľať sa aj na financovaní startupov a poskytovať im poradenstvo, napríklad prostredníctvom organizovania Bootcampov. Prinášame na Slovensko osvedčený koncept inkubácie z Českej republiky. A čo za to chceme? Myslím si, že startupy nám okrem množstva nových nápadov môžu ponúknuť veľa, a verím, že tok užitočných informácií bude obojstranný. 

Ako tento program pomôže zlepšiť budúcnosť Slovenska?

Vieme, kde sú najväčšie problémy, ktorým Slovensko v súčasnosti čelí. A myslím si, že toto je presne ten typ aktivity, prostredníctvom ktorej vieme niektoré z nich riešiť, či už ide o zlepšenie podnikateľského prostredia, alebo o schopnosť prilákať späť ľudský kapitál zo zahraničia. V neposlednom rade je tu aj potenciál prispieť k diverzifikácii štruktúry slovenskej ekonomiky. Z môjho pohľadu je potenciál tohto programu veľmi veľký. Dúfam, že sa k nám pridajú aj ďalšie firmy a ešte viac pomôžu rozhýbať situáciu na slovenskom trhu dobrým smerom.

Veríte, že sa vám podarí prepojiť svet startupov s tradičnou bankou?

Som o tom presvedčený. Ak by to tak nebolo, mali by sme problém najmä v našej firme. Osobne si myslím, že tento krok pomôže nielen rozvíjať startupové prostredie na Slovensku, ale prinesie veľa aj našej banke, pretože ju prepojí s prostredím, ktoré je vysoko inovatívne a kde panujú veľmi neformálne vzťahy. To sú oblasti, ktoré potrebujeme rozhýbať aj v našej banke.

Čo sa podľa vás môžu banky naučiť od startupov? 

Pri vytváraní nového projektu v banke sa málokedy stretávame s tým, že by sme nemali dostatok zdrojov. Startupy musia dvakrát obrátiť každý cent, ktorý majú v ruke, než ho na niečo minú. To je jedna z vecí, ktorú sa od nich môžeme učiť. Druhou je schopnosť rýchlo a pružne reagovať na problémy, či už vonkajšie, alebo vnútorné. Treťou oblasťou, ktorou nás startupy môžu obohatiť, je ich schopnosť myslieť dopredu na škálovateľnosť. Teda nielen premýšľať o tom, či je produkt dobrý, ale aj o tom, ako ho možno škálovať.

Čo sa vy ako CEO učíte od startupov?  

Ako firma už máme zabehnutý biznis model, ktorý nám generuje peniaze, a tak trochu sme si naň zvykli. V startupe sa však s týmto problémom musíte stretávať denne. Preto sa niekedy snažím myslieť v tomto režime aj ja – akoby sme v našej firme nemali zabehnutý biznis model – aby som robil správne veci v správnom čase a venoval im aj dostatok času. Inšpiráciu u startupistov vidím aj v tom, že na sebe viac pracujú, vzdelávajú sa, snažia sa veciam porozumieť a prichádzajú tak na nové nápady. Snažím sa byť takýmto startupistom, aspoň čo sa týka práce na sebe, takže sa vzdelávam.

Máte v mobile aplikáciu nejakého fintechu? Ak áno, akého a prečo?  

Áno, mám napríklad TransferWise, pretože jeden z mojich synov žije v Amerike, takže je to logické. Snažím sa tiež pochopiť, ktoré z výhod tejto aplikácie by sa dali využiť a preniesť aj do našej banky. Mám nainštalovaný aj Revolut, pretože ho všetci chvália a ja chcem vedieť prečo. A v mobile mám aj N26 a Robinhood – lebo chcem zistiť, prečo väčšina mladých ľudí investuje práve cez túto aplikáciu. Ako sa hovorí: poznaj svojho nepriateľa. Pre mňa je to jeden z najlepších spôsobov, ako spoznať konkurenciu na základe vlastných skúseností.

Peter Krutil je viac ako dve desaťročia verný Slovenskej sporiteľni, ako CEO ju riadi od roku 2018. Podľa magazínu Forbes a spoločnosti PwC sa v roku 2021 stal najrešpektovanejším CEO. Slovensko budúcnosti vidí ako moderné, úspešné a zelené. Spolu s kolegami z najväčšej banky na Slovensku pomáha našej krajine tvoriť budúcnosť, na ktorú sa môžeme všetci tešiť. Verí, že tak sa má správať firma ako zodpovedný líder.

Blog a novinky

Slovenská ekonomika potrebuje inovácie. Slovenská sporiteľňa prináša prvý corporate venture capital program

Investor potrebuje dostať informácie stručne a fakticky. Stiahnite si vzorový one-pager