Vzor ideálneho pitch decku s radami od úspešných founderov

STARTUPY  22. 8. 2023

Pripravujete sa na rozhodujúci okamih – prezentáciu svojho projektu. Pitch deck je vašou prvou a často kľúčovou príležitosťou, ako zapôsobiť na investorov a presvedčiť ich, že váš startup má potenciál a stojí za ich podporu. Aké sú tajomstvá úspechu na stretnutiach s investormi, čo potrebujú počuť a čo ich, naopak, vôbec nezaujíma? Na tie najlepšie ingrediencie dobrého pitch decku sme sa opýtali úspešných founderov startupov a tu sú ich tipy.

 

Ideálny pitch deck neexistuje. „Existuje len perfektný pitch deck pre konkrétnu situáciu,“ konštatuje Peter Maslík z úspešného startupu Investown a na vysvetlenie dodáva: „Je preto veľmi dôležité poznať svoje publikum a presne vedieť, pre koho je vaša prezentácia určená – potrebujete iný pitch deck pre európsky a americký trh, iný pre VC investorov a korporátne VC fondy a tak ďalej."

„Pitch deck je živý dokument a musí sa meniť rovnako rýchlo, ako sa mení aj startup a ako sa učia jeho founderi.“

Peter Laubert, co-founder a COO Blockmate

 

Peter Laubert z Blockmate dodáva, že v prípade ich pitch decku prebehli postupom času výrazné zmeny azda v každej jeho časti, a zároveň sa menil aj spôsob rozprávania ich príbehu. Pitch deck vníma ako extrakciu kľúčových informácií: „Každá informácia musí mať v prezentovanom obsahu svoje miesto a logiku, aby investor mohol rýchlo zhodnotiť potenciálny biznis a chcel sa s vami o ňom aj ďalej rozprávať.“

Predstavte problém a jeho riešenie

Founderi sa zhodujú na tom, že úspešný pitch deck obsahuje len to najdôležitejšie a nezachádza do zbytočných detailov. „Rozhodne odporúčam znížiť rozsah toho, ako sa bude riešiť problém, a radšej zdôrazniť, aký problém riešite, aké hodnoty zákazníkom prinášate a ako chcete na trhu preraziť,“ radí na základe vlastných skúseností Peter Laubert.