Bez troch naplánovaných stretnutí sa nevracajte. Aký bol Silicon Valley Accelerator vol. 2?

STARTUPY  28. 6. 2023

Turbulentná akcelerácia v americkom tempe – tak by sa dal nazvať Silicon Valley Accelerator vol. 2, ktorý organizoval Seed Starter spolu s partnermi Visa, Unicorn Attacks a USMAC. Stretnutia s investormi, feedback od amerických mentorov, ladenie pitchov, networking, speed dating – sedem startupov, medzi nimi aj dva slovenské, sa ani na okamih nezastavilo. Z tejto skúsenosti si prinášajú nielen veľa podnetov na zlepšenie, ale najmä entuziazmus a odhodlanie posunúť svoj podnik o veľký krok vpred.

 

Tri mesiace intenzívnej práce vyvrcholili počas prvých dvoch júnových týždňov v Kalifornii. A diár účastníkov bol teda nabitý až po okraj – stretnutie za stretnutím, prednáška za prednáškou a jedna prezentácia za druhou...

Okrem množstva užitočnej spätnej väzby, kontaktov a nových skúseností si founderi zo Silicon Valley Acceleratora (SVA) odniesli aj veľkú porciu ambicióznych cieľov – počas akcelerácie získali všetky potrebné ingrediencie pre svoj budúci rýchly rast. 

„Hlbšie sme prenikli do toho, ako funguje najlepšie svetové B2B prostredie – Silicon Valley, a to aj vďaka kvalitným workshopom, širokému mentoringu a networkingu.“

Veri Osvald, CEO SmartHead

„Po tejto skúsenosti sa plánujeme ako firma viac angažovať na americkom trhu a momentálne formujeme go-to-market plán pre tento trh,“ popisuje jeden z účastníkov akcelerátora Marek Zámečník zo slovenského startupu Vestberry. 

„SVA nám okrem iného pomohol pochopiť aj to, ako najlepšie pripraviť firmu na dalšie kolo raisovania aj s lokálnymi VC fondami – či už ide o investorský pitch, cap table, alebo budovanie vzťahov s investormi,“ hodnotí prínos účasti na akcelerátore Veri Osvald zo SmartHead – druhého slovenského startupu, ktorému sa podarilo prebojovať až do americkej časti SVA.

Kto sa zúčastnil Silicon Valley Acceleratora:

  • Animi

  • Disivo

  • Pointee

  • Prime Dash

  • Rekenber

  • SmartHead

  • Vestberry

Ako predať nápad za pár minút

Dôležitou súčasťou intenzívneho programu v Silicon Valley bolo predstavenie investorského pitchu, ktorý startupy zdokonaľovali počas posledných mesiacov. V priebehu pitch eventu mali potom na jeho prezentáciu len štyri minúty.

„Od začiatku SVA som zaznamenal obrovské zlepšenie kvality investorských pitchov. Teraz si viac uvedomujú dôležitosť salesu a sú zručnejší v networkingu. V neposlednom rade si vedia tiež oveľa lepšie nastaviť value proposition a majú silnejší mindset, pokiaľ ide o rast a škálovanie.“

Vítek Šubert, mentor z Unicorn Attacks

Odmenou za snahu bol pre nich následne mimoriadne užitočný feedback od mentorov, ktorí pôsobia ako investori priamo v Silicon Valley. Tí kvalitu pitch deckov veľmi ocenili. „Som nadšená zo startupov, ktoré sa zúčastnili. Pracovalo sa s nimi naozaj výborne, a čo sa týka nápadov a talentu, tak za tými americkými rozhodne nezaostávajú,“ hodnotí mentorka a angel investorka LouAnn Conner.

Networking ako kľúč k úspechu na americkom trhu

Keďže networking je alfou a omegou úspechu na americkom trhu, neoddeliteľnou súčasťou Silicon Valley Acceleratora bol aj speed dating. Jeho pravidlá sú jednoduché: v priebehu 15 minút sa musí startup predstaviť, dať priestor na predstavenie partnerovi, zistiť, ako si môžu navzájom pomôcť, a získať aspoň 2 – 3 ďalšie kontakty do svojej siete. A to 7-krát za sebou, bez prestávky.

„Zo Silicon Valley si odnášame najmä kvalitný network, ktorý sme si vedeli vybudovať aj za relatívne krátky čas. Bolo úžasné zažiť, ako rýchlo sa tam vieme dostať k relevantným kontaktom.“

Marek Zámečník, CEO & Co-founder Vestberry

Founderi mali dokonca možnosť dostať sa do najväčšieho startupového inkubátora na svete, kde vyrástli jednorožce ako PayPal či Dropbox – na summit Plug and Play. Ten bol plný ľudí z VC, korporácií, startupov a ďalších členov podnikateľskej komunity. Účastníci SVA načerpali najnovšie informácie o fintechu, umelej inteligencii a ďalších. 

To najdôležitejšie sa však dialo počas prestávok a po skončení prednášok. Ako pri každej takejto udalosti, aj na Plug and Play summite ide v prvom rade o networking – a výzva pre účastníkov SVA bola jasná: nevracajte sa, kým si nedohodnete aspoň tri stretnutia s potenciálnym investorom alebo zákazníkom.  

Silicon Valley Accelerator tak pripravil startupom veľkú porciu skúseností a nových príležitostí – teraz už je na samotných founderoch, ako takmer trojmesačnú jedinečnú akceleráciu využijú na svoj ďalší rast a škálovanie.

Blog a novinky

Získajte finančnú injekciu pre váš startup vďaka európskym dotáciám

Dni plné intenzívnych príprav. Päť startupov sa zúčastnilo ďalšieho Startup Bootcampu