Nadšený junior alebo ostrieľaný profesionál? Vytvoriť správny tím je pre startupy kľúčové

STARTUPY  16. 5. 2023

Väčšina startupov začína ako projekt partie nadšených kamarátov. Keď sa však podnikanie rozbehne, founderi musia začať uvažovať o riadení zamestnancov profesionálnejším spôsobom. Základom úspechu každého podniku je totiž správny tím a v prípade mladých, rýchlo rastúcich inovatívnych firiem to platí dvojnásobne.



Ten príbeh pozná väčšina úspešných startupov – na začiatku každý robí všetko a väčšina práce je na pleciach foundera. Po prvej väčšej investícii však prichádza zmena. Súčasné personálne obsadenie prestáva stačiť – nie každý founder, ktorý dokáže vymyslieť skvelý projekt, dokáže naplno obsiahnuť aj ďalšie, pre úspech rovnako dôležité oblasti podnikania. Kto sa postará o sales, kto o marketing, kto má skúsenosti so škálovaním a finančným riadením? 

„Aj keď nadšenie je dôležité, pre investora je kľúčový skúsený tím, ktorý zabezpečí správne smerovanie celého projektu.“

Michal Vanovčan, výkonný manažér Seed Startera

Prví zamestnanci sa raz nemusia stať viceprezidentmi

Mnohí founderi prirodzene uprednostňujú kamarátov a známych, ktorým ľudsky dôverujú a ktorí s nimi stáli pri zrode spoločnosti. A to môže byť chyba, pretože práve v tomto štádiu potrebuje startup niekoho z trhu, kto má za sebou reálne skúsenosti a je v danej oblasti oveľa zorientovanejší.

„Určite to neznamená, že musíte hodiť cez palubu tých, ktorí s vami vo firme začínali,“ upozorňuje Vítek Šubert a dodáva: „Nie je to nič osobné, je to len ďalší nevyhnutný krok k tomu, aby firma rástla míľovými krokmi, a founder má právo aj povinnosť priviesť si do nej tých najlepších odborníkov, ktorých dokáže zohnať.“ Vyžaduje si to len určité komunikačné zručnosti. 

Spolupracovníkov treba neustále pripravovať na to, že ak sa spoločnosť posunie na určitú úroveň, môže nastať chvíľa, keď príde niekto nový a skúsený a stane sa ich nadriadeným. „V určitom bode rastu musí prísť zmena – z budovateľského nadšenia na snahu o efektívne riadenie,“ radí Branislav Vargic, CEO slovenského startupu jobangels.com pôsobiacom v oblasti online talent acqusition s využitím AI.

„Dôležité je zdôrazniť, že odbornosťou sa myslí aj kvalita vedenia, pretože v rôznych fázach životného cyklu startupu sú potrebné rôzne vlastnosti vedenia. Odbornosť sa dá dosiahnuť napríklad aj silným advisory boardom.“

Branislav Vargic, CEO startupu jobangels.com

Skúsenosti vs. nadšenie

S prvou získanou investíciou prichádza aj potreba špecializácie jednotlivých pracovníkov. Veľa kvalitných „univerzálov“ so širokým rozsahom znalostí na trhu totiž nenájdete.

„Zlá práca s ľudským kapitálom v podobe zle zostaveného tímu je jednou z najčastejších chýb, na ktorých môžu startupové projekty zlyhať.”

Vítek Šubert, CEO Unicorn Attacks

Možno to znie jednoducho, ale mnohí founderi pri rozjazde svojho projektu riešia práve to, či si môžu dovoliť prizvať na palubu skúsených odborníkov, a niektorí sa radšej snažia všetko pokryť sami. Skúsení profíci by však v tíme nemali chýbať od samého začiatku, nemusí ísť pritom hneď o spoluprácu na plný úväzok. Produkt, obchod, financie a marketing sú však oblasti, ktoré je efektívnejšie zveriť skúseným expertom.

„A ak si odbornosť z rôznych dôvodov nemôžete dovoliť zaplatiť, treba ju rýchlo rozvíjať interne – konferencie, networking, eventy a podobne sú ideálnym začiatkom interného rozvoja zamestnancov,“ dodáva Braňo Vargic.

„Prví nepilotní zákazníci veľmi rýchlo preveria odbornosť celého tímu.“

Branislav Vargic, CEO startupu jobangels.com

Optimálne je preto zostaviť tím tak, aby skúsenejší kolegovia na kľúčových pozíciách s jasne definovanými kompetenciami mali k dispozícii nadšených juniorov a mohli sa plne venovať riadeniu. Počítajte totiž s tým, že čím bude projekt úspešnejší, tým pribudne aj pracovnej náplne, na ktorú nebude mať core tím priestor, pretože sa bude musieť sústrediť na dôležitejšie činnosti. 

Blog a novinky

Startupy a investori na spoločnej vlne a so spoločným cieľom – udržať nádejné talenty na Slovensku

Vyhnite sa týmto 3 chybám, ktoré už zlomili väz mnohým startupom