Startupové Slovensko zaostáva. Snažíme sa otvoriť cestu k „lepším zajtrajškom“
STARTUPY 22. 11. 2022
Nepriaznivé podmienky pre vznik inovácií, podnikateľské prostredie, ktoré mladým inovatívnym podnikom zatvára dvere, absencia vzdelaného ľudského kapitálu – tak by sa dal zhrnúť východiskový stav súčasného startupového prostredia na Slovensku. Investície smerujúce do inovatívnych firiem sú žalostne nízke. To všetko sa odráža v počte startupov – v tejto štatistike sa nachádzame hlboko pod európskym priemerom. S počtom iba 97 startupov na milión obyvateľov zaostávame nielen za Českou republikou a Maďarskom, ale aj za väčšinou ostatných krajín regiónu CEE, teda strednej a východnej Európy.
V medzinárodnom porovnaní, ktoré sa zaoberá ústretovosťou jednotlivých krajín voči startupom, Slovensko nevychádza príliš dobre. V rebríčku 62 krajín, ktorý zverejnil magazín CEOWORLD, sa Slovensko nachádza až v druhej polovici rebríčka, na 34. mieste. Prívetivosť (resp. neprívetivosť), ktorá v našej krajine panuje vo vzťahu k inováciám, sa odráža aj v nízkej hodnote VC investícií.
„Existuje nespočetné množstvo uhlov pohľadu, z ktorých sa môžeme pozrieť na startupové prostredie v jednotlivých krajinách. Nech sa však na to pozrieme z ktorejkoľvek perspektívy, je zrejmé, že to slovenské ešte len bude čeliť najväčším výzvam. Aj to stojí za vznikom Seed Startera, pretože sme presvedčení, že sa nám podarí podporiť a stimulovať potrebný posun vpred.“
Michal Vanovčan, výkonný manažér Seed Startera Slovenskej sporiteľne
Podpriemerný počet startupov
Nepríťažlivé podnikateľské prostredie a nízka úroveň rizikového kapitálu majú svoje negatívne dôsledky. Pri porovnaní európskych krajín z hľadiska počtu startupov na milión obyvateľov je totiž Slovensko hlboko pod európskym priemerom.
Podľa analýzy informačnej platformy Dealroom sme s počtom iba 97 startupov na milión obyvateľov nielen za Českou republikou a Maďarskom, ale aj za väčšinou ostatných krajín CEE regiónu. Európsky priemer je pritom takmer trikrát vyšší – 250 startupov na milión obyvateľov.
Priestor pre investície
S 29 eurami rizikového kapitálu na obyvateľa sa naša krajina radí na úplný chvost Európy, horšie sú na tom už len niektoré balkánske krajiny a Bielorusko. Spomedzi krajín Vyšehradskej štvorky sú najvyššie investície v Českej republike, a to 80 eur na obyvateľa. Rebríčku jednoznačne dominuje Estónsko, ktorému hodnotu 1 967 eur VC kapitálu na obyvateľa možno v našich podmienkach zatiaľ len závidieť.
„Je nesporné, že slovenské startupové prostredie potrebuje výraznú stimuláciu. Talentovaní Slováci majú v súčasných podmienkach len veľmi malú šancu realizovať svoje inovatívne nápady.“
Michal Vanovčan, výkonný manažér Seed Startera Slovenskej sporiteľne
Zamerať sa na vzdelávanie, výskum a vývoj, rozvoj ľudského kapitálu, udržať si alebo prilákať späť talenty – to sú výzvy, ktorým naša krajina čelí, aby sme mohli vytvoriť lepšie startupové prostredie a podnikateľské prostredie, ktoré bude ústretové voči inováciám. „Chceme k tomu prispieť, a preto sme založili Seed Starter. Plánujeme sa zamerať na oblasti, v ktorých môžeme pomôcť najefektívnejšie – okrem finančných investícií aj synergiou s bankou pri škálovaní a prepojením s partnermi, ktorí môžu slovenským startupom pomôcť so vstupom na trh a zahraničnou expanziou,“ hovorí Rastislav Blažej, výkonný manažér Seed Startera.
Zároveň dodáva, že spolupráca so Slovenskou sporiteľňou prináša aj veľmi cenný mentoring v podobe Startup Bootcampov. „Okrem investícií chceme posunúť slovenskú startupovú scénu ako celok o niekoľko krokov ďalej. Startup Bootcampy v tomto smere zohrávajú kľúčovú úlohu a plánujeme ich organizovať zhruba raz za štvrťrok,“ dodáva Rastislav Blažej.
„Na rozvoj startupového prostredia majú zásadný význam predovšetkým takzvané seedové investície. Sú veľmi rizikové a bez nich sa vo väčšine prípadov ani ten najlepší nápad nemôže premeniť na reálny produkt.““
Vítek Šubert, Unicorn Attacks, jeden z mentorov Seed Startera
Na Slovensku stále nie je dostatok kapitálu, ktorý by pomohol uviesť na trh odvážne inovatívne projekty. Svedčí o tom aj počiatočný záujem startupov o nový korporátny VC fond, ktorý prekonal všetky očakávania.
Bez inovácií neprežijeme
Vo všeobecnosti zatiaľ, bohužiaľ, platí, že tie najinovatívnejšie firmy majú tendenciu rozvíjať svoj potenciál mimo Slovenska. Dôvodom je podnikateľské prostredie, ktoré je v zahraničí na lepšej úrovni než u nás, alebo nedostatok kvalitného ľudského kapitálu, ktorý zo Slovenska uteká.
„Cieľom nášho Seed Startera je nielen financovať startupy na Slovensku, ale sa o ne aj komplexne starať a spoločne vytvárať inovácie a vhodné prostredie pre rast. Sme presvedčení, že Slovensko potrebuje podnikateľov a podnikateľky, ktorí veria v inovácie, a banku, ktorá ich podporí. Chceme vytvoriť infraštruktúru, ktorá bude firmám dodávať nielen peniaze, ale aj know-how, a inšpirujeme tak ďalších.“
Peter Krutil, generálny riaditeľ Slovenskej sporiteľne
Slovensko v súčasnosti čelí štrukturálnemu problému – cesta z neho vedie práve cez inovácie, ktoré môžu zmeniť štruktúru celej ekonomiky a domáci trh sa tak stane menej náchylným na cyklické výkyvy. Úloha mladých inovatívnych podnikov bude v tomto dlhodobom procese nezastupiteľná.
Blog a novinky
Bez inovatívnych ľudí spoločnosť rýchlo zaostáva. Seed Starter chce prilákať slovenské talenty miznúce v zahraničí
Peter Krutil: Banky a startupy sa od seba môžu veľa naučiť