Čo urobil škandál Theranos so Silicon Valley? Nikto zo strategických investorov sa nenechal oklamať – všetci sú však opatrnejší

STARTUPY  11. 7. 2023

V roku 2022 bola podnikateľka Elizabeth Holmes odsúdená na viac ako 11 rokov väzenia v súvislosti so škandálom jej biotechnologickej spoločnosti Theranos. Ako príbeh pádu americkej miliardárky zahýbal s investorským prostredím v Silicon Valley? Na túto otázku odpovie Alfredo Coppola, skúsený mentor zo Silicon Valley Acceleratora – jedinečnej akcelerácie, ktorá vznikla v spolupráci Seed Startera a jeho partnerov zo spoločností Visa, Unicorn Attacks a USMAC. 

 

Po celom svete kolujú informácie o investoroch, ktorí prišli o značnú časť svojho kapitálu v dôsledku podvodu Elizabeth Holmes. Alfredo Coppola to však uvádza na pravú mieru: „Žiadny biotech investor zo Silicon Valley v skutočnosti neinvestoval do Theranosu.“ Podľa Alfreda investori, ktorí prišli o peniaze pre Theranos, boli väčšinou z private equity.

„Príbeh Theranosu nie je o tom, že by boli investori zo Silicon Valley oklamaní.“

Alfredo Coppola

Prípad Theranos

Spoločnosť Theranos založila Elizabeth Holmes, keď mala len 19 rokov. Theranos sľuboval revolúciu v testovaní krvi, jej nová technológia mala umožniť rýchle testy s použitím veľmi malých vzoriek. V roku 2014 bola firma na vrchole, jej hodnota bola 9 miliárd dolárov. Časopisom Forbes bola vtedy 30-ročná Elizabeth Holmes vyhlásená za najmladšiu self-made miliardárku.

Jediným problémom bolo, že údajne revolučná technológia firmy Theranos vôbec nefungovala, bol to podvod, ktorý bol nakoniec odhalený. Spoločnosť musela ukončiť činnosť a jej zakladateľka bola odsúdená na 11 rokov a 3 mesiace väzenia.

Dôkladnejší due diligence

Škandál Elizabeth Holmes vyšiel najavo pred niekoľkými rokmi, čo Alfredovi Coppolovi poskytlo príležitosť pozorovať, či sa medzitým zmenil prístup investorov k due diligence. „Investori, ktorých poznám, sú v procese due diligence určite o niečo dôslednejší. Spochybňujú claimy founderov a preverujú si ich už na začiatku procesu,“ hovorí.

Zároveň však dodáva, že celý prípad nespôsobil v Silicon Valley ani zďaleka taký otras, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať, pretože kľúčoví investori boli opatrní. 

„V Silicon Valley vzniká toľko úspešných startupov predovšetkým vďaka vysokej koncentrácii investorov, ktorí vedia riadiť riziko. Žiadny z týchto strategických investorov sa nestal obeťou škandálu.“

Alfredo Coppola

Základy due diligence

  • due diligence je proces skúmania spoločnosti pred podpisom zmluvy
  • využíva sa okrem iného pri fúziách a akvizíciách

  • zahŕňa štúdium finančných a obchodných dokumentov

  • dôležité je uistiť sa, že neexistujú žiadne nezrovnalosti

  • dôležité sú aj rozhovory so zamestnancami alebo predstavenstvom

  • odporúča sa tiež navštíviť sídlo spoločnosti

  • je potrebné skontrolovať aj prípadné súdne konania s danou firmou
  • celý proces zvyčajne trvá niekoľko mesiacov, ale môže trvať aj viac ako rok

Na záver Alfredo vyzýva investorov, aby sa spoliehali najmä na vlastný úsudok. „Osobné vzťahy a dôveryhodné referenčné zdroje sú teraz oveľa dôležitejšie než kedykoľvek predtým,“ uzatvára.

Blog a novinky

Bez troch naplánovaných stretnutí sa nevracajte. Aký bol Silicon Valley Accelerator vol. 2?

Získajte finančnú injekciu pre váš startup vďaka európskym dotáciám