Slovenské želiezka v ohni unikátneho akcelerátora

STARTUPY 12. 4. 2023

Tri slovenské startupy dostali vďaka programu Seed Starter možnosť zúčastniť sa tohtoročného Silicon Valley Acceleratora. Dva z nich sa počas týždenného intenzívneho školenia v Prahe prebojovali až do druhej fázy programu a teraz majú pred sebou jedinečnú príležitosť získať užitočné kontakty a množstvo skvelých skúseností priamo v srdci startupového sveta.Koncom marca sa v Prahe konala prvá časť Silicon Valley Acceleratora – jedinečnej akcelerácie vytvorenej v spolupráci Seed Startera a jeho partnerov z Visa, Unicorn Attacks a USMAC. Počas štyroch dní intenzívneho tréningu malo 14 startupov možnosť vyladiť svoj pitch deck do dokonalosti. Pomohla im k tomu neúprosná spätná väzba od svetových mentorov.

Medzi rečníkmi nechýbal ani Chris Burry z USMAC. „Tieto štyri dni boli neuveriteľne intenzívne. Venovali sme sa otázkam tvorby value proposition a tiež tomu, ako túto hodnotu komunikovať zákazníkovi. Predovšetkým sme sa však zamerali na posilnenie podnikateľského mindsetu,“ zhrnul mentor prvú fázu SVA.

„Na Silicon Valley Acceleratore sa nám potvrdilo, že sa chceme ešte viac zamerať na zákazníka, mať tzv. customer-centric approach,“ potvrdzuje Chrisove slová Veri Osvald, CEO slovenského startupu SmartHead.

„Bolo skvelé vidieť, aké pokroky robili účastníci každý deň.“

Alfredo Coppola, mentor z USMAC

Skok o míľu dopredu

Slovenskí účastníci sa zhodujú, že účasť v Silicon Valley Acceleratore bola veľkým krokom vpred, či už v podobe priamych a profesionálnych rád od mentorov alebo inšpiratívneho prepojenia účastníkov. „Uvedomil som si, aké dôležité je nájsť si k sebe co-foundera – v očiach investorov je to extrémne dôležité,“ delí sa o svoje poznatky z SVA Vlado Eliáš, CEO startupu Eatster. Vlado zároveň pridáva ďalšiu radu, ktorú si chce Eatster vziať k srdcu: „Mať odvážnejšie plány rastu!“

„Feedback od amerických mentorov bol absolútne priamy, bez akýchkoľvek okolkov.“

Jano Káčer, Co-Founder startupu Vestburry

„Na SVA nás inšpirovala aj konkurencia, napríklad svojou schopnosťou rýchlo sa prispôsobiť meniacemu sa trhu,” popisuje Veri Osvald, CEO spoločnosti SmartHead.

„Mentori nám poradili, že sa musíme zamerať na zjednodušenie našej prezentácie, komunikácie produktu, aby sme boli čo najefektívnejší pri škálovaní na nových trhoch.“

Veri Osvald, CEO SmartHead

Vyvrcholením pražského akcelerátora bola prezentácia pitch deckov, na ktorej mali účastníci možnosť zapôsobiť na odbornú porotu. Do ďalšej – americkej – časti SVA totiž mohla postúpiť len polovica z nich.

Je čas dobyť svet

Do finálneho výberu sa nakoniec dostali hneď dva slovenské startupy – SmartHead a Vestberry. Už o niekoľko týždňov zažijú intenzívnu akceleráciu priamo v kalifornskom Silicon Valley – práve tam budú môcť zhodnotiť rady, ktoré na vybudovanie long-game úspechu získali už počas pražskej časti.

„Nikdy nehovorte americkému investorovi, že ste v USA len na pár dní. Investor musí z foundera cítiť silný záväzok, že svoju prítomnosť na americkom trhu myslí vážne.“

Alfredo Copolla, USMAC

Pre startupy je Silicon Valley Accelerator jedinečnou príležitosťou spoznať špecifiká amerického trhu. Vníma to tak aj co-founder startupu Vestburry Jano Káčer: „V súčasnosti je naším hlavným cieľom posilniť naše marketingové know-how. Aký je rozdiel medzi marketingom a sales v Európe a v USA? Na to sa teraz zameriame, aby sme mohli preniknúť na americký trh.“

Kto postupuje do americkej časti Silicon Valley Acceleratora:

 • Animi
 • CreditSky
 • Disivo
 • Eatster           
 • InvestBay
 • Nagano
 • Pointee
 • Prime Dash
 • PromethistAI
 • Rekenber
 • SmartHead
 • Talsec
 • Vestberry
 • Yord

Všetci účastníci teraz majú určite o čom premýšľať a pokúsia sa implementovať podnety mentorov do svojho biznisu. Seed Starter bude pri tom a ich ďalší rozvoj budeme sledovať. Prečítaje si aj o tom, čo si z americkej akcelerácie odniesli účastníci minulého ročníka.

Blog a novinky

Čo priniesla slovenskému startupu účasť v Silicon Valley Acceleratore?

Čo odlišuje americké a európske startupy? Nie je to len miesto založenia