Seed Starter rastie v rámci skupiny Erste: Bude pomáhať aj sľubným startupom v Rumunsku

STARTUPY  1. 12. 2023

Program Seed Starter, ktorý vznikol pred tromi rokmi pod hlavičkou Českej sporiteľne, mieri do Rumunska – cieľom novovytvoreného programu BCR Seed Starter je podpora rumunských startupov. Inovácie a riešenia, ktoré sa zrodia v tamojšom ekosystéme, môžu byť využité v spolupráci s finančnou inštitúciou a otvoriť im cestu ku klientom banky. Z rozšírenia osvedčeného konceptu môže profitovať aj Slovenská a Česká sporiteľňa – niektoré inovácie z rumunského prostredia môžu byť prínosom aj pre ostatné banky skupiny Erste a ich klientov. 

 

Po minuloročnej úspešnej expanzii na Slovensko rozširuje Seed Starter svoju pôsobnosť do Rumunska. Spustenie programu oznámila Banca Comercială Română (BCR). „BCR Seed Starter otvára novú kapitolu rumunského bankového sektora, keďže ide v Rumunsku o prvý CVC program spustený bankou. Umožní startupom spolupracovať, testovať, vyvíjať a integrovať riešenia, ktoré prinášajú banke a jej klientom pridanú hodnotu,“ hovorí Carmen Dibus, CEO BCR Seed Startera, a dodáva, že práve v hodnote venture kapitálových investícií Rumunsko v porovnaní s ostatnými európskymi krajinami výrazne zaostáva.

BCR Seed Starter plánuje v nasledujúcich piatich rokoch investovať do miestnych startupov 5 miliónov eur. Program im však nebude poskytovať len finančné investície, ale aj dlhodobú komplexnú podporu vo forme inkubácie a akcelerácie.

Úspechy programu Seed Starter zaujali skupinu Erste

Banca Comercială Română sa po Slovenskej sporiteľni stáva treťou bankou skupiny Erste, ktorá prichádza s podporou nádejných technologických inovácií. Doterajšie výsledky Seed Startera získali pozitívny ohlas v celej skupine Erste a bolo len otázkou času, kedy sa tento osvedčený model prenesie do ďalších krajín.

„Počas trvania programu sa nám podarilo nadviazať fungujúcu spoluprácu so všetkými zainvestovanými startupmi. Rozšírenie programu Seed Starter tak vnímam ako jasný signál smerujúci do rumunského startupového ekosystému – pre inovácie, ktoré majú synergiu s finančnou inštitúciou, môže byť BCR Seed Starter nielen investorom, ale aj silným partnerom na ceste k takmer trom miliónom klientov.“

Jiří Skopový, líder programu Seed Starter

Zľava: Ana Maria Cretu, Social Impact Investment Lead at ERSTE Foundation, Thomas Kolarik, Vice President IT & Operations at BCR and Chair of the Board of Directors at BCR Seed Starter, Jiří Skopový, Seed Starter program leader, Carmen Dibus, CEO BCR Seed Starter, Adrian Rosoaga, CIO BCR Seed Starter